جهش تولید در گرو افزایش سهم بازار سرمایه در اقتصاد کشور

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهاردار گفت: با توجه به اینکه در کشور نیازمند به توسعه سرمایه‌گذاری و جهش در تولید هستیم باید نسبت به افزایش سهم بازار سرمایه در اقتصاد اقدام کنیم.

به گزارش سیما بورس از پایگاه خبری بازارسرمایه ایران؛ «حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم» امروز (چهارشنبه) در ششمین همایش مالی و اسلامی که به صورت وبینار برگزار شد؛ چگونگی حکمرانی در بورس را مبتنی بر رعایت ۷۵ نکته دانست و ادامه داد: با اتخاذ سیاست‌های پیش‌بینی شده، صریح، شفاف در کنار پاسخگویی به مشارکت مردم می‌توان فساد در بازارهای مالی را کنترل کرد.

وی گفت: سیاست‌های اقصادی در بازار سرمایه باید بلندمدت تدوین شود تا شرکت‌های حاضر در بورس؛ برای رخدادهای پیش‌رو قدرت تصمیم‌گیری داشته باشند.

مصباحی‌مقدم با تاکید بر اینکه برخی از شرکت‌ها باید معادل پنج سال از سرمایه‌گذاری آنها گذشته باشد تا به بازدهی برسند و وارد بازار سرمایه بشوند، افزود: اگر سیاست‌های بلندمدت در اختیار آنها نباشد، امکان تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری از آنها سلب خواهد شد.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهاردار با تاکید بر تدوین قوانین آشکار، صریح، قابل فهم برای عموم سهامداران ادامه داد: شرکت‌های سرمایه‌گذار می‌توانند با تدوین قوانین شفاف و مطلوب و همچنین اطلاع‌رسانی صحیح نه تنها زمینه آگاه شدن مخاطبان از جزییات بلکه قدرت مقابله با چالش‌ها را برای آنها فراهم آورند.

وی با اشاره به ضرورت رعایت نکاتی دیگر در تدوین قوانین حمکرانی مطلوب در بازارهای مالی افزود: سازمان اداری در یک حاکمیت مطلوب باید کارآمد، شفاف، عقلانی و قانونمند باشد تا امکان هرگونه کاغذبازی و رانت از آن حذف شود.

مصباحی مقدم وسعت و عمق بازار سرمایه را از سال ۸۴ تا به امروز نشات گرفته از تحرک دانست و گفت: بازنگری قوانین باعث شده تا این بازار حرکتی پویا داشته باشد و این پویایی منجر شده تا هر ساله بیش از پیش با استقبال مردم روبه رو شویم.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهاردار در ادامه با تاکید بر نقش و حضور عموم مردم در بازارهای مالی ادامه داد: مردم می توانند با مطالبه‌گری های خود به شفافیت بورس کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: تقسیم پول در بازه زمانی کوتاه‌مدت برای عموم مردم جذاب بوده است، از این رو بازار سرمایه و بورس در چند سال اخیر مورد توجه عموم قرار گرفته و سهم خود را در بازارهای مالی افزایش داده است.

مصباحی‌مقدم وجود ریسک را از مشخصه‌های بازار سرمایه بخصوص به عنوان یک چالش و امتیاز ارزیابی ذکر کرد و گفت: وجود ریسک همچنین منجر به ایجاد تنوع خواهد شد و با سلیقه‌های گوناگون مردم همسویی پیدا می‌کند و در قالب یک امتیاز انگیزه حضور در بازار ایجاد می‌کند.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهاردار با اشاره به حضور ۱۵ میلیون سهامدار در بازار سرمایه، افزود: این تعداد به غیر از سهامداران عدالت هستند که در مجموع حجم بسیار قابل توجهی بوده و نیاز است تا امکان نظارت و بیان دیدگاه های مردم، بیش از قبل ایجاد شود.

وی همچنین در ششمین همایش مالی و اسلامی بر ضرورت تببین نقش ها برای حکمرانی مطلوب در بازار سرمایه تاکید کرد و ادامه داد: پاسخگویی به مردم و اقناع مقابل فعالیت ها باید در اولویت قرار گیرد.

مصباحی‌مقدم به برابری همگان مقابل قانون تاکید کرد و گفت: در بازارهای مالی هیچ شخصی نباید وارد خط ویژه شود و همه نرخ ها و روندها باید برای عموم به طور یکسان شفاف باشد.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهاردار در ادامه مبارزه با فساد را از اولویت‌های مدیران بازارهای مالی دانست و افزود: از آنجا که تعداد زیادی از مردم در این بازارها حضور دارند، اگر بخشی از آن دچار فساد شود، یک انتقاد عمومی شکل می گیرد و اعتماد مردم از بین می‌رود به طوری که در کوتاه‌مدت خروج سرمایه را سبب خواهد شد.

وی در پایان به برخی اقدامات انجام شده توسط شورای فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: این شورا در سال ۹۹ طرح‌هایی همچون اوراق منفعت مبتنی بر سهام، اوراق سلف مسکن، اوراق منفعت آزادراه ها، مرابحه پیمانکاری را مورد بررسی و تصویب قرار داده تا تنوع بازار سرمایه و افزایش اعتماد و حضور بیش از پیش مردم را شاهد باشیم.

 

درباره‌ی user one

همچنین ببینید

شاخص بورس افزایشی شد.

شاخص کل در بازار بورس امروز (‌شنبه) ۳۱ هزار و ۵۲۷ واحد رشد داشت که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *