پیش‌بینی بورس در هفته آینده/ تغییر فاز سهامداران از هیجان به تحلیل/ اعتماد به بازار سرمایه بازگشته است؟

رفتار بازار سرمایه و افزایش حجم و ارزش معاملات طی هفته‌های اخیر نشان از بازگشت اعتماد سهامداران به بورس دارد، اعتمادی که به تدریج از بین رفت و اکنون نیز به تدریج در حال بازگشت است.

در هفته گذشته بازار نشان داد که از فضای هیجان منفی و بدون تحلیل به سمت تعادل و عقلانیت در حال تغییر فاز است؛ یعنی به نوعی بازار شاهد بازگشت اعتماد است و این مساله شاید به دلیل تلاش‌هایی که از سوی سیاست گذاران در این حوزه برای کنترل و برخورد با حقوقی‌ها صورت گرفته، پدید آمده است.

از سوی دیگر با وجود جفای دولت در تامین مالی از طریق بورس بدون توجه به قابلیت و ظرفیت این بازار برای پاسخگویی به این حجم از تامین مالی ذهنیتی مبنی بر این که “کار دولت با بورس تمام شده است! ” به وجود آمده است؛ اما انتشار لایحه بودجه و توجه به بخش تامین منابع مالی این لایحه نشان می‌دهد نه تنها کار دولت با بورس تمام نشده، بلکه با حسابی که روی این بورس کرده است بیش از هر کسی به رونق بازار سرمایه نیاز دارد.
آغاز فصل کاشت در بازار

در هفته‌های اخیر حجم معاملات به تدریج به رقم‌های قابل قبولی بازگشته است و همین حجم زدن‌های بازار نشان دهنده آغاز فصلی دیگر از بورس است، فصلی که سهامداران در حال خرید و سبدچینی هستند و یا سبد‌های قبلی و بعضا در زیان خود را اصلاح می‌کنند؛ از این فصل می‌توان به عنوان فصل کاشت در بازار نام برد.

نشانه دیگر از بازگشت رونق به معاملات بازار سرمایه روند خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت و ابطال این صندوق‌ها طی روز‌های اخیر است که شیفت پول از این صندوق‌ها به زمین اصلی سرمایه گذاران را نشان می‌دهد. این مساله نیز تایید بازگشت اعتماد به بازار سرمایه است.
لایه نخست زیان سهم‌ها جبران شده است

مساله حائز اهمیت که هم تا حدی سبب بازگشت اعتماد به بازار و هم سبب دلگرمی سهامداران متضرر ماه‌های اخیر بازار سرمایه شده است مساله حرکت شاخص در کانال صعودی حتی با آهنگی ملایم است. همین مساله سبب شده تا به صورت تدریجی بخشی از زیان سهامداران جبران شده و امید به بازگشت سرمایه و سود سهام تا حدی قوت بگیرد.

از سوی دیگر طی روند صعودی پایدار اطمینان سهامداران برای کاهش میانگین‌های خرید را تا حدی به وجود آورده و همین مساله عبور سهام از محدوده زیان به محدوده سوددهی را برای آن‌ها قابل برنامه ریزی کرده است.
در نگاه کلی بازار به دست به دست شدن سهم‌ها در حال کف سازی برای حرکت رشدی منطقی است.
کوچکتر‌ها پیش قدم می‌شوند

در شرایطی که سهام بزرگ برای حرکت به پول‌های بزرگتری هم نیاز دارند و بخشی از تردید برای حرکت‌های بزرگ بازار همچنان پابرجاست، این سهم‌های کوچک هستند که با پول و قوه کوچکتر موتور حرکت خود را روشن کرده و صعود خود را آغاز کرده‌اند؛ بنابراین در همه گروه‌های سهمی لیدر‌ها که معمولا شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز هستند در هفته‌های اخیر ترجیح داده‌اند تا در بازه‌ای تقریبا مشخص نوسان‌های متعادلی را داشته باشند، اما کوچکتر‌های همان گروه‌ها منتظر بزرگتر‌ها نمانده و در مسیر رشد قرار گرفته‌اند.

البته در اصلاح نیز ابتدا کوچکتر‌ها که بیشتر تاثیرگذار بر شاخص هم وزن نیز هستند به سمت اصلاح می‌روند و سپس بزرگتر‌ها به سمت اصلاح هدایت می‌شوند، همواره در مسیر رشد نیز این قاعده رعایت می‌شود.
کف شاخص همین یک و ۵۰۰ است

برخی تحلیلگران که اغلب تکنیکالیست نیز هستند و در ماه‌های اخیر به دلیل خروج بازار از قاعده نتوانسته‌اند در ارائه تحلیل‌های خود موفق ظاهر شوند اکنون در فاز بدبینی قرار گرفته و ریزشی دیگر را برای شاخص بورس ترسیم می‌کنند.
اما شاخص در یک ماه اخیر نشان داده که نه بنای ریزش بیشتر از این دارد و نه بنای رشد شارپ! بلکه با رفتاری از سر متانت چند قدم به سمت بالا رفته و یک قدم به سمت پایین خود را اصلاح می‌کند.در حال حاضر قدم های اصلاحی خود را در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار برداشته است و همین جا را می‌توان به عنوان کف مستحکم شاخص از نظر بنیادی و تحلیلی در نظر گرفت.

در این میان نیز سهم‌ها فرصت هماهنگ کردن خود با شرایط بازار را پیدا می‌کنند و سهامداران نیز در این فاصله به دنبال تحلیل و بازیابی اطلاعات خود در خصوص سهام ممارست می‌کنند. همین مساله برای شاخص و سهامداران شرایط قدم‌گذاری‌های محکم‌تر را فراهم آورده است و اصطلاحا شالوده سرمایه گذاری و حرکت شاخص سفت‌تر می‌شود.
انتخاب صحیح و صبوری؛ لازمه یک حرکت هوشمندانه

بازار سرمایه اکنون مانند سه ماهه اخیر سال به دنبال حرکت سریع رو به بالا نیست که فرصت رفتار منطقی را به سرمایه گذاران ندهد. مانند سه ماه اخیر نیز اسیر ریزش‌های سنگین نمی‌شود که فرصت سیو سود و اصطلاحا فرار از بازار را به خریداران ندهد؛ پس شرایط کنونی برای حرکت‌های منطقی ایده آل است.

بر این اساس نخست پولی را که نیاز فوری به آن ندارید را شناسایی کنید و سپس برای خرید سهم‌ها شروع به جمع آوری اطلاعات کنید. هر شرکتی دارای خصوصیت‌های اقتصادی نسبتا خوبی است که توانسته در بازار سرمایه پذیرش شود اما لزوما برای سرمایه گذاری میان مدت خوب نیست. پس باید غیر از اطلاعات کلی شرکت نسبت به اخبار پیرامون آن نیز بررسی کنید و پتانسیل‌های رشد آن را بیابید.

بعد از میان لیستی که فراهم کرده‌اید از هر گروه سهمی نهایتا یک سهم را که نسبت به سایر سهم‌های آن گروه امکان پیشرفت بیشتری را دارد انتخاب کنید. در شرایط مناسب قیمتی و به صورت پله‌ای وارد سهم شوید و پس از آن از حرکت‌های آن نهراسید و صبوری کنید تا بذر شما فرصت جوانه زدن و سربیرون آوردن از خاک را داشته باشد.

البته همان طور که اهداف قیمتی و سود برای خود در نظر می‌گیرد، همواره حد ضرر تعیین کنید و چنانچه سهم در بازه ضرردهی افتاد بدون هیچ درنگی سرمایه خود را نجات دهید. البته چنانچه تحقیق قابل قبولی درباره سهم کرده باشید معمولا خرید پله‌ای از زیان ده شدن سهم شما در بدو خرید جلوگیری می‌کند.
مسیر شاخص برای صعود هموار است

در حال حاضر بازار سرمایه در حال طی روالی منطقی است، حرکتی که قوام و دوام بیشتری نسبت به رشد‌های شارپ ماه‌های نخست سال دارد؛ یعنی شاخص در مسیر حرکت صعودی و منطقی است؛ این حرکت شاخص پشتوانه بهتری برای سرمایه گذاری بورسی فراهم می‌کند.

اکنون دیگر شرایط دستیابی به سود‌های بزرگ در زمان‌های کوچک در بورس پابرجا نیست. بر این اساس هر سهامدار ضمن خرید مناسب، ناچار به صبوری است. این شرایط بازار را از سفته بازی صِرف به سهامداری سوق می‌دهد و به تدریج جایگاه بهتری به بورس به عنوان نبض اقتصاد کشور و کانال تامین مالی صنایع و تولید می‌دهد، وضعیتی که حرکت صنایع را نیز برای توسعه زیر چتر حمایتی بورس قابل برنامه ریزی می‌کند.

 

منبع : اقتصاد ۲۴

درباره‌ی user one

همچنین ببینید

غول بورسی در ضرر بزرگ

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی امروز با ۴.۶ درصد کاهش با قیمت پایانی ۲۴ هزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *